Veriler
2021 ile 2023 arasında Almanya’da her yıl kapanan işletmelerden daha fazlası kuruldu: 2023 yılında 268.936 kuruluşa karşılık 252.237 kapanış vardı. 2024 için kapanışlar henüz geçicidir.
Referans yılları 2021–2024 · 21.09.2026 tarihli Destatis tablosu 52111-0010, erişim tarihi 13.10.2026 · yazan: Martin Adamec
Tablo yana kaydırılabilir.
| Yıl | Aktif işletmeler | Kuruluşlar | Kuruluş oranı | Kapanışlar | Kapanış oranı | Net fark |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 3.145.703 | 245.746 | %7,8 | 219.659 | %7,0 | +26.087 |
| 2022 | 3.164.855 | 252.479 | %8,0 | 232.089 | %7,3 | +20.390 |
| 2023 | 3.190.747 | 268.936 | %8,4 | 252.237 | %7,9 | +16.699 |
| 2024 | 3.240.939 | 252.090 | %7,8 | 331.590* | %10,2* | −79.500* |
2018–2020 yılları için tablo yalnızca ekonomik faaliyet kollarının farklı bir sınırlandırmasıyla (64.2. bölüm hariç, 94 dahil) değerler içerir; bunlar bu seriyle karşılaştırılamaz ve bu nedenle yer almaz.
Oranlar sektörler arasında büyük farklılık gösteriyor. 2024 için yalnızca kapanışlar geçici olarak işaretlendiğinden, yanlarında artık geçici olmayan 2023 kapanış oranı da yer alıyor.
Tablo yana kaydırılabilir.
| WZ | Ekonomik faaliyet kısmı | Aktif işletmeler 2024 | Kuruluşlar 2024 | Kuruluş oranı 2024 | Kapanış oranı 2024* | Kapanış oranı 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| R | Kültür, sanat, eğlence ve dinlence | 90.289 | 10.738 | %11,9 | %16,2 | %10,3 |
| P | Eğitim | 60.608 | 6.733 | %11,1 | %11,6 | %8,4 |
| N | İdari ve destek hizmetleri | 239.286 | 25.042 | %10,5 | %11,1 | %8,6 |
| J | Bilgi ve iletişim | 134.400 | 13.531 | %10,1 | %12,4 | %9,7 |
| I | Konaklama ve yiyecek hizmetleri | 239.221 | 22.456 | %9,4 | %10,8 | %8,0 |
| H | Ulaştırma ve depolama | 100.305 | 8.458 | %8,4 | %11,2 | %8,8 |
| M | Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler | 483.709 | 40.583 | %8,4 | %11,5 | %8,8 |
| K | Finans ve sigorta hizmetleri | 75.338 | 5.884 | %7,8 | %9,1 | %7,2 |
| D | Enerji arzı | 66.420 | 4.904 | %7,4 | %12,9 | %15,9 |
| L | Gayrimenkul faaliyetleri | 201.508 | 14.788 | %7,3 | %7,9 | %5,8 |
| G | Ticaret; motorlu taşıtların bakım ve onarımı | 538.248 | 37.496 | %7,0 | %10,7 | %8,1 |
| F | İnşaat | 378.480 | 24.910 | %6,6 | %9,7 | %7,5 |
| Q | İnsan sağlığı ve sosyal hizmetler | 247.473 | 10.466 | %4,2 | %5,7 | %4,7 |
| C | İmalat | 198.362 | 7.527 | %3,8 | %7,1 | %5,4 |
| E | Su temini, atık su ve atık yönetimi | 9.806 | 317 | %3,2 | %4,4 | %3,4 |
| B | Madencilik ve taş ocakçılığı | 1.536 | 37 | %2,4 | %4,1 | %4,2 |
Her yıl yeni işletmeler eklenir, diğerleri ortadan kalkar. Belirli bir günün verisini taşıyan bir liste bu nedenle zamanla artık var olmayan işletmeleri içerir ve yeni işletmeler listede yer almaz. Oranların yüksek olduğu sektörlerde bu daha hızlı gerçekleşir. Her listede veri tarihini sorun ve listeyi zaman kaybetmeden kullanın. Oranlar bu hız için bir gösterge sunar, ancak belirli bir listenin hata oranı değildir.
Rakamlar Destatis’e aittir; kaynak göstererek kullanabilirsiniz. Öneri:
firmenkontaktdaten.de: Almanya’da işletme kuruluşları ve kapanışları 2021–2024. Kaynak: Destatis, GENESIS tablosu 52111-0010 (tarih 21.09.2026). Erişim tarihi: 13.10.2026. https://firmenkontaktdaten.de/tr/daten/gruendungen-und-schliessungen/
Her dışa aktarım için veri tarihini siparişten önce bildiriyoruz. Sektörü, bölgeyi ve ihtiyaç duyduğunuz alanları belirtin.
Talep gönderin · Fiyat nasıl oluşur · Eyaletlere göre işletmeler · AB karşılaştırması